Tekvando

Antrenör ve Eğitmenler;
Tekvando kursunda, Antrenör ve Eğitmenlerimiz Spor Akademisi mevzunu ve Tekvando Milli Takımında ülkemizi başarı ile temsil etmiş hocalarımızdan oluşmaktadır.

  • Süre 4 Saat
  • Kayıtlı Öğrenciler 0
  • Son Güncelleme Şubat 21st, 2021
Tekvando

Tekvando Grupları

Çocuklarımız yaş gurubu ve seviyelerine göre maksimum 6 kişilik gruplara ayrılarak, Antrenörler eşliğinde çalışmalarını yaparlar. Tekvando kursu çalışmaları her ders 1 saat olarak düzenlenir.

Tekvando Eğitimi sonunda katılımcılarımız temel hareketlere ek olarak bedensel ve fiziksel ruh gelişimini de sağlayarak öğrendikçe gelişen, geliştikçe öğrenme isteği artan ve sabırlı bir öğrenme süreci gerektiren muhteşem bir savunma sanatını da öğrenmiş olacaklardır. Tekvando kişiyi beden, ruh ve zihin bütünlüğü içinde ele alan ve bu kavramlar yönüyle insanı adeta mükemmelliğe ulaştırmaya çalışan bir yaşam biçimidir.

Tekvando Nedir?

Mantığın dövüş sanatı olarak ifade edebileceğimiz Tekvando (Taekwondo) kelime olarak el ve ayakla yapılan vuruşların felsefesi anlamına gelir. Daha anlaşılabilir bir ifade ile şöyle açıklayabiliriz. Tae =Ayak vuruşları,
Kwon = el vuruşları ve Do = dövüş sanatının uygulaması sırasında izlenilecek yolun ve dövüşün felsefesi değerlerinin genel adıdır. Taekwondo Türkçe de Tekvando olarak yazılır ve okunur.

Tekvando, çıplak el ve ayakla yapılır. Kökeni Kore’ye dayanan Uzakdoğu savunma sanatı ve sporudur. Tekvandoda ustalık ve tecrübeyi belirtmek için, elbisenin üzerine bağlanan çeşitli renkte kuşaklar bulunur. Bu kuşaklar derecelerine göre; beyaz, sarı, yeşil, mavi, kırmızı ve siyah renklerdedir. Derecelendirmenin kolay olması için, iki kuşağın arasında bir de ara kuşak yer alır ve bu kuşak öncesi ve sonrasındaki kuşakların renkleriyle anılır. 4 ayda bir kuşak sınavı yapılır ve başarılı olanlar bir üst kuşağa geçerler. Siyah kuşak aralarında en üst dereceli olanıdır.

Taekwondo’nun başlıca özelliği çıplak el ve ayaklarla rakibe karşı geliştirilen savunma tekniklerini içeren bir müsabaka sporu olmasıdır. 20 yüzyılı aşkın bir zamandan beri Kore’de bağımsız olarak geliştirilmiş ve uluslararası çağdaş bir nitelik kazanmış olan savunma sporudur.

Tekvando Sporunun Faydaları

Tekvando Kursuna minimum 7 yaşında (Tekvando sporu için) başlanabilir. Yalnız bu başlangıç yaşı, çocuğun komut almasına, ailenin yetiştirme tarzına, karakter özelliklerine göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Bilge Akademi hem kız hem de erkek çocuklara hitap eden fiziki ve ruhsal gelişimi sağlayan özellikle başlama yaşı 7 yaş olduğu için tüm sporların öncesinde yer alabilen, tüm çocuklara yönelik olimpik bir branştır. Tekvando Okulu Çocuklar üzerinde fiziki gelişimi sağlarken aynı zamanda da estetik bir görüntüye sahip olmalarını, boylarına göre kilo ve vücut kas kitlelerini dengelemelerini sağlamaktadır. Tekvando branşı tüm spor branşlarının temelini oluşturur. Jimnastik Okulu bu temel eğitimi almış olan çocuklar ileride branş değişikliği yaptıklarında dahi, herhangi bir bireysel veya takım sporuna bir adım önde başlayacaklardır.

Kısacası, Denge, Kuvvet, Çabukluk, Esneklik, El- Göz / Sinir- Kas koordinasyonu ile birlikte çocuğa, kontrol ve bedenini bilinçli bir şekilde kullanabilme yeteneği kazandırmaktadır.

  • Öğrenciler: 0
  • Süre: 4 Saat
  • Haftada 1 Ders 60 dk
  • Konu: Tekvando
  • Sınavlar: No
  • Dil: Türkçe
Curriculum is empty
Sohbete Başla
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?